Mağaza dekorasyonu fikirleri


mağaza dekorasyonu nasıl olur


Mağaza dekorasyonu fikirleri 
Mağaza dekorasyonu ile ilgili bazı fikirleri bu yazımızda bulabilirsiniz.


MAĞAZA DEKORASYONU FİKİRLERİ


Mağaza dekorasyonu, bulunmuş olduğumuz hızlı perakende sektöründe çok ciddi bir öneme sahiptir. Doğru yapılacak bir dekorasyon, müşteri sayınızda ciddi artışlar sağlayabilecekken, bu işin yanlış yapılması, hiç de istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. 

Dekorasyon çalışmalarının tasarım aşamasında ilk dekorasyon kriteri mağazanızın konumudur. Cadde mağazalarında uygulanacak mobilya renkleri, ışıklandırma, duvar malzeme renkleri, tavan yüksekliği ve renkleri ile alışveriş merkezinde uygulanacak dekorasyon arasında ciddi farklar bulunabilir. AVM'de uygulama yapılırken mağazanın bulunduğu kat, yürüyen merdivenlere uzaklığı, cephenin ve mağaza girişinin belirlenmesi açısından dikkat edilmesi gereken noktalardır. Cadde mağazasında ise mağazanın aldığı güneş, yaya sirkülasyonu, civarda bulunan mağazalar ile uyumu önem kazanmaktadır. 

Cadde mağazasının en önemli noktası cephe çalışmasıdır. Çarpıcı bir vitrin dekorasyonu ile öncelikle müşterinin mağazaya girmesi hedeflenir. Ardından vitrin çalışmanıza uygun bir dekorasyon ile müşterinizin içeride rahat vakit geçirmesi sağlanmalıdır. 

Mağaza içinde kullanılacak raf sistemleri sektörünüze, ürün grubunuza ve mekana göre değişiklik gösterir. Bu çalışmayı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, dekorasyonun ürünlerinizin önüne geçmemesidir. Ürünlerinizden fazla dikkat çeken dekorasyon müşterinizin dikkatini dağıtacaktır. 

Mağaza içinde askılı ürünlere ağırlık verilmelidir. Böylece müşteriniz katlı ürünleri incelerken sıkılmayıp, çekinmeden askılı ürünleri inceleyebilecektir.

Mağaza içinde kullanılacak orta standlar müşteri sirkülasyonunu engellemeyecek şekilde yerleştirilmeli ve mümkün olduğunca yüksek boylar tercih edilmemelidir. Duvar sistemlerinizde ise en fazla satışı göz hizası civarında yapıldığını düşünecek olursak, bunun üzerindeki noktalara çok fazla çıkılmamalıdır. Amaç müşterinin kolaylıkla ulaşabileceği ve çok fazla yardıma ihtiyaç duymadan ürün inceleyebileceği yüksekliği yakalamaktır.

mağaza dekorasyonu nasıl yapılır
Mağaza dekorasyonunun en önemli noktalarından biri de ışıklandırmadır. Seçeceğiniz ışık renginin ürünlerini soluk ve ya olduğundan parlak göstermemesi gerekmektedir. En iyi sonuç için, ürünlerinize doğru ışık veren spotlar ve içerinin aydınlatılması için genel aydınlatmalar tercih edilebilir. 

Herşeyin fazlasının rahatsız edici olduğunu düşünerek, içeride kullanılan renk, ışık, müzik vs. tercihlerini dozunda tutmak faydalıdır.


Mağazanın en yoğun bölgelerinden biri de kasa bankosudur. Bu bölgenin kapı girişlerinden mümkün olduğunca uzakta olmasında fayda vardır. Mağaza giriş çıkışının engellenmesi, müşteri kaybına neden olabilir. Kasa bankosunun özellikle giriş sağ tarafta kullanılmaması tercih edilir. Bunun sebebi ise, müşterilerinizin ağırlıklı olarak mağazaya girdiğinde sağ taraftan dolaşmaya başlayacak olmasıdır. Girer girmez kasa bankosu ile karşılaması yerine en gözde ürünlerinizin giriş sağ bölümde olması, müşterinizin mağazanızın geri kalan bölümlerini de merakla dolaşmasına neden olacaktır. 

mağaza dekorasyonu nasıl yapılırKabin bölgesi ise özellikle bayan giyimde önemlidir. Kabin kapı giriş çıkışlarının mümkün olduğunca gizlenmesi, bayan müşterilerinizin rahatlıkla ürün denemelerine yardımcı olacaktır. Kabin içinde ayna kullanmak tercih sebebidir. Kabin içerisine yerleştireceğiniz bir ayna ile müşterinizi kabinde kendi görüşleri ile başbaşa bırakırsınız. Bu şekilde müşteriniz denediği ürünün yakışıp, yakışmadığına ağırlıklı olarak kendisi karar verecektir. Müşteri temsilcinizin bu duruma çok da fazla müdahale şansı olmayacaktır. Kabin dışında ancak müşterinizin kabinden çıkar, çıkmaz karşılaşacağı bir ayna ise, denemiş olduğu ürün ile ilgili müşteri temsilcinizin yorum yapmasına olanak sağlayacaktır. Kabin içi ve ya dışı ayna tercihi aynı zamanda mekanın şekli ile de ilgilidir.

Mağaza dekorasyonu süreci zorlu bir süreçtir. Bu süreç mümkün olduğunca kısa tutulmalı ve müşteri beklentileriniz doğrultusunda yapılmalıdır. Kesinlikle tasarımı yapan firmanın beğenileri değil, o mekanın içinde yaşayacak olan sizlerin fikirleri doğrultusunda hazırlanmalıdır. Süreci doğru yönetecek bir ekip, size hem vakit kazandırır, hem de dekorasyon için ayırdığınız bütçeyi aşmamanıza yardımcı olur. 

Mağazanızın uygulama öncesinde mutlaka 3 boyutlu bir çalışmasını görmeniz, olası sürprizleri minimize edecektir. Hayal ettiğinizden uzak bir 3d çalışmayı onaylamamanız menfaatinizedir.  

Dekorasyonunu tamamlamış olduğumuz bazı mağazalara ait görseller için lütfen tıklayınız.

    
  

  

1 yorum:

Copyright © 2013 Mağaza Dekorasyonu and Blogger Templates - Anime OST.